Acil Yerleşim Üniteleri
15734
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15734,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive
 

Acil Yerleşim Üniteleri

Deprem, sel, yangın gibi tabi afetlerle beraber savaş gibi istenmeyen nedenlerle oluşan barınma ihtiyaçlarının kısa sürede karşılanmasında acil yerleşim üniteleri önemli bir işlev görmektedir. Bu durumda barınma sorunun kısa sürede karşılanabilmesi için Karmod iyi organize olmuş ekipleriyle uluslararası alanda gerçekleştirdiği çok sayıda proje tecrübesiyle hizmet sunmaktadır.

 

Karmod’un prefabrik, konteyner ve modüler polyester kabin üretim sistemiyle aylık ortalama 3 bin ailenin yaşayacağı ünitenin üretimi yapılarak demonte özellikte kullanım yerine sevk edilebilmektedir. Karmod’un üretimleri arasında yer alan acil yerleşim üriteleri uzun süreçli kullanım özelliği düşünülerek üretilmektedir. Modüler demonte özelliği ile tabi afetler veya savaş durumu gibi olağan üstü durumların son bulması ile ürün vida ve geçme yerlerinden sökülerek olası benzeri durumlarda tekrar kullanılmak üzere paketlenip depolanabilmektedir.

Teknik Özellikler

Karmod üç tarzda acil yerleşim ünitesi üretimi gerçekleştirmektedir. Bunlardan konteyner yapı modeliyle hazırlanan üniteler demonte (flatpack) ve tam demonte (full sistem) olarak hazırlanabilmektedir. Karmod yeni nesil konteyner teknolojisinin getirdiği üstün özelliklere sahip yaşam ünitelerinin her birinde bir ailenin rahatlıkla yaşayabileceği maksimum konforda mekânlara sahip. Demonte sistemde alt ve üst şaseler arasına yapıyı oluşturan duvar panelleri, kapı ve pencereler, elektrik ve su tesisat malzemeleri demonte olarak paketlenerek sevk edilmektedir. Tam demonte sistemde ise yapıyı oluşturan şase ve diğer birleşenler dökme yük denen taşımacılık sistemiyle bile kolayca taşınabilecek kadar vidalı ve geçmeli parçalarda üretilmektedir. Bu sistemle ilk kez Karmod tarafından 3×9 ölçüde (27 metrekare) yaşam ünitesi üretilerek 1.000 adet olarak Irak’a sevk edilmiştir. Bu model iki oda, mutfakla beraber wc ve banyonun yer aldığı planda üretilmiş olup bir ailenin barınma ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek özelliktedir.

 

Karmod yeni nesil yaşam alanları 60 mm duvar ve 110 mm çatı sandviç panel sistemiyle benzerlerine göre yüzde 60’lara varan değerlerde ısı yalıtımı içermektedir.

 

Karmod’un bir diğer acil deprem konutları modeli arasında prefabrik yapı sistemi gelmektedir. Ortalama 30 metrekareden 80 metrekarelere varan ölçülere sahip planlarda projelendirilen yaşam üniteleri demonte üretim sonrası montaj yerine sevk edilerek yerinde kullanıma hazır kurulumla teslim edilmektedir. Karmod bu modelle Türkiye ile beraber Venezüella, Irak, Libya, Nijerya vb. ülkelerde proje gerçekleştirmiştir.

 

Karmod’un bir diğer yaşam ünitesi üretim modeli de polyester modüler kabinlerdir. Bu model kuzey ve orta Afrika gibi sıcak ülkeler için hızlı üretimli ideal yaşam ünitesidir. Yapı yüksek yalıtım içeren duvar panellerine sahip olup sıcak coğrafyada klima ile kolayca iklimlendirilebilmektedir.